WALKA Z PIRACTWEM
W Polsce skala piractwa jest znacząco wyższa niż na rynkach rozwiniętych Europy Zachodniej czy świata, a koszty tego zjawiska są odczuwalne nie tylko przez twórców, lecz także Skarb Państwa i rynek pracy. Usługi nielegalnego dostępu do treści są przeważnie doskonale zorganizowane i realizowane w celu czerpania korzyści finansowych. Sektor takich usług urósł do skali przewyższającej legalne serwisy internetowe oferujące treści wideo w Polsce. Jak wynika z szacunków Deloitte, przez piractwo internetowe polska gospodarka traci ponad 3 mld zł rocznie. Jest to suma, za którą można by pokryć około 30% rocznych wydatków Skarbu Państwa na kulturę i media lub zakupić cztery bilety do kina dla każdego obywatela.
Według Anti-Piracy Protection w Polsce aż 72% nielegalnych serwisów czerpie zyski ze swojej działalności. Pochodzą one przede wszystkim z reklam albo są efektem stosowania modelu łączonego, czyli reklam i płatności pobieranych od użytkowników w zamian za dostęp do treści. Co piąty Polak regularnie korzysta z serwisów internetowych oferujących nielegalny dostęp do treści wideo. Stanowi to prawie 30% wszystkich Internautów i aż 94% osób szukających treści wideo w Internecie.
W Grupie Cyfrowy Polsat mamy świadomość, jak szkodliwe dla rozwoju polskiej gospodarki i kultury jest piractwo internetowe. Od lat aktywnie działamy w Stowarzyszeniu Sygnał zrzeszającym 21 firm z branży mediów i telekomunikacji. Efekty to m.in. ponad 300 szkoleń dla 20 tys. policjantów i prokuratorów oraz szereg kampanii edukacyjnych. Przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczą też w pracach legislacyjnych nad regulacjami związanymi z ochroną praw autorskich.
W 2017 roku Sygnał zorganizował 24 szkolenia dla blisko 1100 policjantów Komend Wojewódzkich, prokuratorów Prokuratur Rejonowych oraz przyszłych funkcjonariuszy w Szkołach Policji w Szczytnie, Legionowie, Pile i Katowicach. Stowarzyszenie było także współorganizatorem kilku konferencji dla policjantów Komendy Głównej Policji, Komend Wojewódzkich i w Szkołach Policji dotyczących walki z kradzieżą sygnału telewizyjnego i technicznych aspektów przestępczości teleinformatycznej. W marcu 2017 roku Koalicja Antypiracka, którą współtworzy Stowarzyszenie Sygnał wraz ze ZPAV i BSA po raz kolejny wręczyła Złote Blachy – nagrody dla jednostek policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży własności intelektualnej. Wyróżniono wydziały dw. z cyberprzestępczością oraz wydziały dw. z przestępczością gospodarczą w Olsztynie i Radomiu oraz wydział dw. z cyberprzestępczością w Rzeszowie. Podobnie jak w poprzednich latach, w 2017 roku członkowie Sygnału wspierali akcje policji, w wyniku których doszło do zatrzymań osób podejrzanych o nielegalne rozpowszechnianie treści wideo oraz kanałów płatnych, a także udostępnianie transmisji sportowych.
Kolejnym podjętym przez Sygnał działaniem w 2017 roku było zintensyfikowanie działań związanych ze strategią „follow the money”. Było to możliwe dzięki regularnemu monitoringowi nielegalnych portali internetowych, uwzględnieniu zagadnienia lokowania reklam w serwisach pirackich w standardzie pomiaru reklam online w Polsce, czyli narzędziu Gemius AdReal, działaniom mającym na celu odcinanie ich od źródeł finansowania, współpracy z pośrednikami płatności i rynkiem reklamowym. W 2017 roku Sygnał wzmocnił współpracę z wydawcami, agencjami reklamowymi i domami mediowymi, czego efektem było przekierowywanie budżetów reklamowych do portali działających z poszanowaniem prawa. Zintensyfikował również współpracę z pośrednikami i integratorami SMS Premium.
W 2017 roku przedstawiciele Stowarzyszenia wzięli udział w dziewięciu rodzimych i międzynarodowych konferencjach poświęconych kondycji rynku mediów, ochronie własności intelektualnej, bezpieczeństwu w Internecie, organizowanych m.in. przez PIKE, Stowarzyszenie Kreatywna Polska, PISF, Forum Zarządzania Internetem.
Stowarzyszenie współpracowało także przy opracowaniu raportu „Piractwo w internecie – straty dla kultury i gospodarki. Analiza wpływu zjawiska piractwa internetowego na gospodarkę Polski na wybranych rynkach kultury”, przygotowanego przez Deloitte na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska. Raport jest dostępny tu: http://kreatywnapolska.pl/aktualnosci-kreatywnej-polski/235-raport-piractwo-w-internecie-straty-dla-kultury-i-gospodarki.
Prezesem Stowarzyszenia Sygnał jest Teresa Wierzbowska, doradca zarządu Cyfrowego Polsatu ds. public affairs.